Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 14 kwietnia 2025
2:29 minut
fot. Jarek Malarowski/ GIP

W dniu 11 kwietnia 2025 roku, w prestiżowej przestrzeni akademickiej UKSW w Warszawie, odbyła się konferencja pt. „Prewencja negatywnych zjawisk psychospołecznych. Zdrowie psychiczne zatrudnionych filarem efektywnej organizacji”. Sympozjum poprowadzili: Patrycja Przemyska- młodszy specjalista oraz Paweł Rozowski- starszy inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

Wydarzenie zorganizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie, we współpracy z Fundacją Kultury Bezpieczeństwa, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz redakcją ATEST – Ochrona Pracy, zgromadziło szerokie grono specjalistów zainteresowanych problematyką dobrostanu psychicznego w środowisku pracy.

Konferencję zainaugurowali Marcin Stanecki – Główny Inspektor Pracy oraz Andrzej Cegła – Okręgowy Inspektor Pracy w Warszawie.

W swoim wystąpieniu Główny Inspektor Pracy, Marcin Stanecki, zaprezentował kluczowe kierunki działań Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie przeciwdziałania negatywnym zjawiskom psychospołecznym. Przedstawił cztery fundamentalne postulaty:

  1. Doprecyzowanie definicji mobbingu, jako podstawy dla skuteczniejszej egzekucji prawa i działań prewencyjnych;
  2. Wprowadzenie obowiązku opracowania przez pracodawcę procedury antymobbingowej, a także uznanie jej braku za wykroczenie;
  3. Uwzględnienie mobbingu jako jednego z istotnych zagrożeń psychospołecznych w ramach oceny ryzyka zawodowego;
  4. Uzupełnienie definicji „środowiska pracy” o kategorię zagrożeń psychospołecznych, co może realnie przyczynić się do poprawy warunków pracy i ochrony zdrowia psychicznego pracowników.

W swoim wystąpieniu otwierającym Andrzej Cegła nawiązał do duchowego patrona miejsca wydarzenia – Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jak zauważył:

„Jesteśmy na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – nie sposób jednego zdania nie powiedzieć o Prymasie Stefanie Wyszyńskim. Gdy zapoznamy się z jego twórczością, dostrzegamy, że praca miała dla niego głębokie znaczenie. Istnieje taki podręcznik – Duch pracy ludzkiej, wydany w 1946 roku, przetłumaczony na wiele języków – który ukazuje pracę jako wartość nie tylko społeczną, lecz także duchową.”

Podczas konferencji wystąpili:

🎤Kamila Pawłowska (Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach),

🎤dr Mateusz Warchał (psychologia pracy),

🎤mł. asp. Daria Koszlak (Komenda Stołeczna Policji),

🎤Maciej Klinowski (Practipol Ltd, IOSH),

🎤Andrzej Najmiec (CIOP-PIB),

🎤Agata Kot (Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie),

🎤Joanna Nagraba (Faraone Poland),

🎤dr Jennet Arshimova (IOSH).

Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym poprowadzonym przez Justynę Wachnicką- Prezes Fundacji Kultura Bezpieczeństwa oraz Pawła Rozowskiego- starszego inspektora pracy. Była to przestrzeń do refleksji nad systemowymi rozwiązaniami wspierającymi zdrowie psychiczne pracowników i zapobiegającymi zjawiskom takim jak stres chroniczny, wypalenie czy mobbing.

W panelu wystąpili:

  • Agnieszka Kowalczyk – Piskór – Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A. – Kierownik Działu BHP i Ochrony Środowiska
  • Anna Sikorska – PW Krystian – Dyrektor Działu Zasobów Ludzkich i Administracji
  • Izabela Urbanelis – Lionbridge Poland sp. z o.o. – Regional HR Director
  • Karolina Radomyska – GAZ- SYSTEM- Dyrektor Pion Zarządzania Kapitałem Ludzkim
  • Monika Nerć-Pankowska –Carlsberg Supply Company Polska S.A. – Specjalista ds. BHP
  • Marta Konupek- Carlsberg Polska Sp. z.o.o., Młodszy HR Biznes Partner
  • Maciej Klinowski- Practipol Ltd, IOSH- Regional Health and Safety Manager

 

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu