• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

27.04.2023

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

28 kwietnia to wyjątkowa data dla wszystkich osób, którym leży na sercu troska o życie i zdrowie osób pracujących. To dzień, w którym wspominamy wszystkich, którzy stracili życie lub zdrowie podczas pracy. Jest to również dzień, w którym myślą biegniemy ku osobom przez ostatnie 100 lat budującym ramy prawne, rozwiązania techniczne, doskonalącym procesy produkcji i pracy w dążeniu do lepszej ochrony człowieka w środowisku pracy.

Choć w ciągu ostatnich 20 lat udało się, dzięki wspólnemu wysiłkowi pracodawców, pracowników, służby BHP a także organów kontroli i nadzoru, ograniczyć aż trzykrotnie liczbę wypadków najbardziej tragicznych – śmiertelnych – to wciąż w ciągu roku 200 pracowników nie wraca z pracy do domu. Pozostaje zatem dużo do zrobienia. Każdy, nawet drobny wypadek, każde zdarzenie potencjalnie wypadkowe, każda sytuacja niebezpieczna, powinna inspirować nas do zmiany w organizacji.

Państwowa Inspekcja Pracy zaprasza i zachęca – jesteśmy nie tylko po to, by egzekwować przestrzeganie przepisów, lecz również po to, by dzielić się wiedzą o tym, jak organizować pracę bezpieczniej i z korzyścią dla zdrowia zatrudnionych. Oferujemy pracodawcom, służbom bhp, społecznym inspektorom pracy, i wszystkim innym zainteresowanym doskonalenie, bezpłatne szkolenia, webinary, publikacje. Razem zróbmy wszystko, by nie dochodziło do tragicznych zdarzeń w miejscu pracy.

 

Andrzej Cegła

Okręgowy Inspektor Pracy
w Warszawie


GIP Przejdź do GIP Porady prawne