• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

27.02.2023

Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie na spotkaniu z proboszczami Archidiecezji Warszawskiej

Korzystając z zaproszenia JE ks. kardynała Kazimierza Nycza, 25 lutego przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie wystąpił na dorocznym spotkaniu księży proboszczów i rektorów Archidiecezji Warszawskiej w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Paweł Rozowski starszy inspektor pracy mówił o potrzebie upowszechniania wartości etycznych związanych z właściwą ze względu na ochronę życia i zdrowia organizacją pracy i wypoczynku na wsi. Gospodarstwa rolników indywidualnych to obszar, którego inspektorzy pracy nie mogą kontrolować, mogą tylko doradzać, przekonywać. Mazowsze jest wciąż na wysokiej pozycji w niechlubnej statystyce wypadków rolników i członków ich rodzin, pomagających w gospodarstwie, w szczególności wypadków śmiertelnych i ciężkich, w wyniku których poszkodowani zostają okaleczeni na całe życie, nie mogą pracować. W wielu wypadkach poszkodowane ciężko bywają dzieci.

Prelegent przekazał apel Andrzeja Cegły Okręgowego Inspektora Pracy do księży proboszczów, których parafie znajdują się na terenach wiejskich – dotyczący współpracy, w szczególności przy organizacji stoisk OIP Warszawa na parafialnych piknikach, festynach, odpustach, pogadanek dla rolników i członków ich rodzin a także poruszania tematyki ochrony życia i zdrowia podczas homilii i spotkań z parafianami.

Uczestnicy spotkania otrzymali również list Okręgowego Inspektora Pracy oraz informację o najnowszych zmianach w prawie pracy.

Porad prawnych podczas spotkania udzielała inspektor pracy Agata Kot. Z możliwości uzyskania informacji i porady a także wydawnictw inspekcji pracy skorzystało wiele osób. Mamy nadzieję, że zainicjowana współpraca między OIP Warszawa i Kurią Arcybiskupią przełoży się na większą świadomość kwestii ochrony pracy w środowiskach wiejskich.


GIP Przejdź do GIP Porady prawne