• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

04.07.2022

Kierownictwo Okręgowego Inspektoratu Pracy podczas obchodów wydarzeń Czerwca’76

W sobotę, 25 czerwca 2022 r. podczas obchodów rocznicy Czerwca’ 76 w Radomiu została odprawiona uroczysta Msza Święta oraz odbył się apel pamięci przy Pomniku Protestu Robotniczego na ulicy 25 czerwca. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się liczni przedstawiciele władz krajowych i lokalnych, w tym między innymi: Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, Posłowie Konrad Frysztak, Marek Suski, Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak, Wicemarszałek Rafał Rajkowski, Prezydent Radomia Radosław Witkowski wraz z Zastępcami Katarzyną Kalinowską, Mateuszem Tyczyńskim i Jerzym Zawodnikiem. Obecni byli również przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Lasów Państwowych i przedstawiciele Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76, a także bohaterowie protestów czerwcowych.

Państwową Inspekcję Pracy reprezentował Okręgowy Inspektor Pracy, Pan Andrzej Cegła wraz z Inspektorami  radomskiego oddziału OIP Warszawa – Anną Łochowską, Anną Szymkiewicz, Arkadiuszem Religą oraz kierownikiem oddziału w Radomiu – Jackiem Wojciechowskim.

RAdom1
Radom2
Podczas rocznicowej uroczystości został odczytany list Prezydenta Andrzeja Dudy. "Wydarzenia czerwca 1976 roku to jedna z najważniejszych kart w najnowszej historii Polski. Wstrząsnęły one posadami komunistycznego systemu. Ludzie wyszli na ulice, aby upomnieć się o swoje prawa, godność i chleb... Wielką rolę w pielęgnowaniu wolnościowego ducha i wspieraniu protestujących odegrał Kościół katolicki. Za represjonowanymi robotnikami z Radomia, Ursusa i Płocka ujął się swoim autorytetem ks. prymas Stefan Wyszyński. Nierozerwalnie związana z wydarzeniami czerwca 1976 roku jest heroiczna postać ks. Romana Kotlarza, orędownika prawdy i patriotycznych idei, uczestnika dramatycznych wydarzeń w Radomiu, który niedługo później poniósł śmierć na skutek pobicia przez tak zwanych nieznanych sprawców. Do historii przeszła głodówka zorganizowana w warszawskim kościele św. Marcina w obronie prześladowanych robotników i wspierających ich działaczy KOR. Miejsca będące pod opieką Kościoła stały się oazą wolnego słowa, nieskrępowanego rozwoju kultury i działalności opozycji antykomunistycznej. Zawsze będziemy o tym z wdzięcznością pamiętać" - napisał Prezydent RP.

W Ursusie, w ramach obchodów, w niedzielę 26 czerwca odbyła się Msza Święta w kościele pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Wydarzeń Czerwca 1976 r, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Głos zabrali m.in. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Poseł na Sejm RP Antoni Macierewicz oraz Przewodniczący NSZZ „Solidarność: Ursus w Warszawie - Andrzej Kierzkowski. Odczytano listy od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy, Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Prezydent RP Andrzej Duda w swoim liście oddał hołd uczestnikom wydarzeń czerwcowych: „W imieniu niepodległej Rzeczypospolitej składam hołd bohaterom Czerwca 1976. Oddaję cześć walczącym i ofiarom represji. Najdramatyczniejsze wydarzenia rozegrały się na Mazowszu – w Radomiu, Ursusie i Płocku. To właśnie tutaj protesty miały najbardziej masowy charakter i to tutaj w największym stopniu objawiła się brutalność komunistycznego aparatu przemocy. To stąd popłynęły w świat obrazy, które stały się symbolami czerwcowego zrywu i nadciągającego dziejowego przełomu”.

ursus1
ursus2
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem. W uroczystości wzięli udział: reprezentanci Zarządu Dzielnicy Ursus – Burmistrz Bogdan Olesiński oraz Zastępcy Burmistrza Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, radni dzielnicy Ursus, przedstawiciele władz państwowych, organizacji pozarządowych i partii politycznych, a także liczni mieszkańcy. Uroczysta ceremonia odbyła się z wojskową asystą honorową z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Państwową Inspekcję Pracy reprezentował Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy, Pani Marta Pochopień oraz Franciszek Piotrowski – Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” przy OIP w Warszawie. 

ursus
 GIP Przejdź do GIP Porady prawne