• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

19.05.2022

Okręgowy Inspektor Pracy, Oddział w Radomiu na konferencji „Wyzwania rynku pracy – szanse i możliwości”

We wtorek 17 maja przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, Jacek Wojciechowski, Nadinspektor Pracy, kierownik oddziału OIP w Radomiu oraz Anna Kwiecień, Młodszy inspektor pracy wzięli czynny udział w konferencji „Wyzwania rynku pracy – szanse i możliwości”, której organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu.

04
Podczas spotkania przekazano informacje o formach finansowego wsparcia zatrudnienia, rozwoju zawodowym i dokształcaniu pracowników oraz o zasadach zatrudniania cudzoziemców. Na pytania i wątpliwości uczestników odpowiadali zaproszeni eksperci, m.in. przedstawiciele OIP Warszawa – Jacek Wojciechowski oraz Anna Kwiecień.

03
Podczas panelu dyskusyjnego, Sebastian Murawski, dyrektor PUP w Radomiu przyznał: „Tematykę spotkania zrodziło samo życie, czyli zmiany na rynku pracy związane z napływem uchodźców z Ukrain. Chcieliśmy się spotkać z przedsiębiorcami i z jednej strony powiedzieć im o możliwościach jakie dostrzegamy. Z drugiej strony, chcemy i posłuchać i zapytać jak oni mierzą się z tymi zmianami. Jakie widzą szanse, a jakie zagrożenia”.

„Od momentu wybuchu wojny i wyjazdu z Polski pochodzących z Ukrainy pracowników, nasza sytuacja zdecydowanie się zmieniła. – przyznaje Marcin Stąpor z firmy Pir Invest Radom.  – Przy typowo męskich pracach nie jesteśmy w stanie zastąpić ich kobietami z Ukrainy. Ale staramy się zapewnić im inne zatrudnienie. Nie liczymy także na powrót ukraińskich pracowników, bo po zakończeniu wojny, będą chcieli zapewne zostać i pomóc przy odbudowie swojego kraju. Dlatego już od dłuższego czasu sięgamy po obywateli innych państw, głównie z Ameryki Południowej, Azji i Afryki".

Z podobnymi problemami boryka się Kinga Piątkowska z agencji pośrednictwa pracy Niden: – Jeśli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców rzeczywiście jest trudniej. Kobiety z Ukrainy, które przyjechały do Polski, szukając pracy, są mniej mobilne. Ze względu na dzieci zwracają uwagę na bliskość szkoły czy przedszkola. Rozglądamy się za cudzoziemcami z innych krajów, np. z Kazachstanu Ale w ich przypadku nie możemy zastosować uproszczonych przepisów przy zatrudnianiu. Dlatego cała procedura trwa dłużej''. „Faktycznie w przypadku obywateli Ukrainy pracodawcy mogą stosować uproszczoną procedurę – przypomina Krzysztof Skomra kierownik Wydziału ds. Cudzoziemców Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.  – Obywatele Ukrainy przebywający legalnie na terenie Polski mają swobodny dostęp do rynku pracy. Jedynym obowiązkiem pracodawcy jest zgłoszenie tego faktu do PUP przez portal praca.gov.pl. w ciągu 14 dni od dnia zatrudnienia.''

Od 24 lutego 2022 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu zarejestrowało się ponad 420 obywateli Ukrainy, 31 to mężczyźni. Od połowy marca 2022r. firmy z rejonu radomskiego zatrudniły ponad 230 obywateli Ukrainy.

06
 


GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wypadki