• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

30.08.2021 Artykuł archiwalny

„Legalność zatrudnienia cudzoziemców oraz zasady ich zatrudniania” – webinarium zorganizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie

26 sierpnia br. Nadinspektor pracy Rafał Pasik – koordynator sekcji legalności zatrudnienia poprowadził webinarium skierowane głównie do producentów owoców i warzyw, grup producenckich oraz innych zatrudniających pracowników sezonowych oraz cudzoziemców.

Zrzut ekranu 2021-08-30 095848

W spotkaniu wzięło udział pięćdziesięciu przedsiębiorców. Podczas szkolenia Nadinspektor omawiał mechanizm kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców, obowiązki podmiotów zatrudniających obcokrajowców a także warunki legalnego podjęcia pracy przez nich. Prowadzący omawiał sytuacje w których cudzoziemcy są zwolnieni z obowiązku uzyskania pozwolenia na pracę, kiedy zezwolenie jest wymagane oraz kiedy wystarczy jedynie podstawa pobytu uprawniająca do wykonywania pracy. Poruszono kwestię wymaganych do wykonywania pracy dokumentów, zatrudnianie na podstawie oświadczeń czy zatrudnianie obcokrajowców uczących się na terenie naszego kraju. Istotna dla słuchających była również tematyka zezwoleń na pracę oraz ich podziału na typy. Szeroko omówiono kwestię zezwolenia na pracę sezonową – w nawiązaniu do prowadzonej przez Europejski Urząd ds. Pracy ELA kampanii „Prawa przez cały rok” która zwraca uwagę na rozpowszechnianie informacji nt. sprawiedliwych i bezpiecznych warunków pracy pracowników sezonowych zatrudnianych w krajach Unii Europejskiej.

Nadinspektor mówił również o konsekwencjach nielegalnego wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz powierzenia im nielegalnego wykonywania pracy. Nie mogło zabraknąć tematyki przedłużenia ważności tytułów i dokumentów pobytowych w związku z sytuacją epidemiczną w kraju i na świecie. Uczestnicy webinarium zadawali wiele pytań na które Nadinspektor odpowiadał podczas trwania szkolenia bądź po jego zakończeniu, drogą mailową.

Dziękujemy uczestnikom za udział w szkoleniu.

Dziękujemy Urzędom Gminy, Urzędom Pracy, Starostwom oraz portalom sadowniczym które umieszczając informację o webinarium na swoich stronach internetowych pomogli nam dotrzeć do większej liczby słuchaczy.


GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Wypadki