• RSS
  • Wersja tekstowa
09.03.2021

Telefoniczne dyżury prawne w okresie pandemii

Wzorem poprzedniego miesiąca również w lutym Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie wraz z oddziałami w Ostrołęce, Radomiu oraz Płocku współpracowały z lokalnymi mediami w zakresie poradnictwa z zakresu prawa pracy.

22 i 23 lutego, starszy inspektor pracy Agnieszka Turbakiewicz oraz młodszy inspektor pracy Ilona Mularska udzielały porad prawnych we współpracy z redakcją dziennika „Echo Dnia” w Radomiu. Tak jak miesiąc temu największym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia związane z zasiłkiem chorobowym kobiet w ciąży; czasu pracy i godzin nadliczbowych oraz obowiązków pracodawcy związanych z epidemią.

Starszy specjalista Adam Pszczółkowski 23 lutego pełnił telefoniczny dyżur w ramach współpracy z rozgłośnią radia OKO. Dzwoniący byli zainteresowani głównie tematyką wynagrodzeń oraz sposobu udzielania urlopów zaległych. Powtarzały się również zagadnienia związane z wykonywaniem pracy podczas epidemii: zapewnienia środków ochrony osobistej pracownikom przez pracodawcę; warunków pracy podczas epidemii czy możliwości wykonywania pracy zdalnej podczas kwarantanny czy izolacji domowej.

24 oraz 25 lutego w Warszawie, porad w zakresie dodatkowego dyżuru udzielał młodszy specjalista Radosław Gosiewski – pytania koncentrowały się wokół tematyki pracy zdalnej pracowników: m.in. czy pracodawca może odmówić wprowadzenia takiego rozwiązania w zakładzie pracy. Pojawiły się wątpliwości dotyczące wpływu szczególnych rozwiązań prawnych wprowadzonych podczas pandemii  na wysokość i tryb wypłaty wynagrodzenia za pracę: czy pracodawca może samodzielnie obniżyć wynagrodzenie oraz czy może odmówić wypłaty wynagrodzenia chorobowego za czas obowiązkowej kwarantanny. Przedmiotem zainteresowania korzystających z telefonicznych porad prawnych była również możliwość odmówienia świadczenia pracy przez pracownika ze względu na zagrożenie życia i zdrowia w wyniku potencjalnego zarażenia wirusem SARS-CoV-2 w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych.

25 i 26 lutego główny specjalista Teresa Łygaś oraz specjalista Michał Natkowski udzielali telefonicznych porad prawnych we współpracy z Tygodnikiem Płockim. Tradycyjnie dzwoniących najbardziej interesowały zagadnienia związane z obowiązkami pracodawcy w razie wystąpienia zakażenia COVID-19 u pracownika, rolą pracodawcy w zakresie kierowania pracowników na testy oraz pokrywanie kosztów z powyższego tytułu. Pojawiły się również pytania o pracę zdalną, czas pracy oraz wypłata świadczeń pracowniczych w dobie pandemii COVID-19. Dużym zainteresowaniem cieszył się również temat badań lekarskich oraz szkolenie bhp pracowników w czasie pandemii

Na czas ograniczeń w zakresie udzielania osobistych porad prawnych w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie uruchomiono dwa numery telefonów pod którymi w dniach roboczych, w godzinach od 9:00 do 15:00, można uzyskać telefoniczną poradę prawną z zakresu prawa pracy. Porad udzielają pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie pod numerami telefonu 727 714 711 oraz 727 714 697.

Zachęcamy pracowników i przedsiębiorców zainteresowanych poradami do kontaktu telefonicznego.GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012

Wypadki