• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

20.11.2019 Artykuł archiwalny

Narada robocza z przedstawicielami Prokuratur i Policji

W dniu 15.11.2019r. w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie odbyło się spotkanie - narada robocza - w ramach współpracy pomiędzy Okręgowym Inspektoratem Pracy w Warszawie a działającymi na terenie woj. mazowieckiego organami Prokuratury i Policji.

DSC06551

W spotkaniu uczestniczyli: Okręgowy Inspektor Pracy - Jolanta Koszałka i jej Zastępcy: Marta Pochopień i Sobiesław Jaroszek oraz m.in przedstawiciele Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, a także 18 przedstawicieli Policji w tym:

  • Komendy Stołecznej Policji (Sekcja Ochrony Pracy),
  • 6 Komend Rejonowych Policji w Warszawie
  • Komend Powiatowych Policji: w Grodzisku Mazowieckim, w Legionowie, w Mińsku Mazowieckim, w Nowym Dworze Mazowieckim, w Otwocku, w Piasecznie, w Pruszkowie, Warszawa – Zachód oraz w Wołominie.

Przybyłych gości powitała Okręgowy Inspektor Pracy Jolanta Koszałka, przedstawiając tematykę spotkania. Przedmiotem narady było wypracowanie sprawniejszych zasad komunikacji i wzajemnego informowania się o ustaleniach poczynionych w sprawach zdarzeń wypadkowych mających związek z pracą najemną. Celem organizowanego spotkania było także usprawnienie współpracy organów Państwowej Inspekcji Pracy i organów ścigania w szczególności w ramach badania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy o skutkach śmiertelnych, ciężkiego uszkodzenia ciała oraz zbiorowych. W naradzie roboczej uczestniczyli także inspektorzy pracy badający na co dzień wypadki przy pracy.

Dyskusja została poprzedzona prezentacją Zastępcy OIP ds. Prawno Organizacyjnych, Sobiesława Jaroszka, w zakresie uprawnień i obowiązków organów Państwowej Inspekcji Pracy, podejmowanych przez inspektorów pracy czynności kontrolnych, w tym także związanych ze zdarzeniami wypadkowymi oraz stosowanymi środkami prawnymi w wyniku kontroli. Przedstawiono także dane statystyczne obrazujące działalność kontrolno - nadzorczą inspektorów pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie za poprzednie lata dotyczące wypadków przy pracy, postępowań wykroczeniowych i zawiadomień do prokuratury w związku ze stwierdzonymi naruszeniami praw osób wykonujących pracę.  

Problemy związane z badaniem przez inspektorów pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie wypadków przy pracy przedstawił Pan Wojciech Dudziński - nadinspektor pracy, koordynator sekcji wypadkowej. Omówiono formalnoprawne wymogi i przesłanki ułatwiające przekazywanie informacji i dokumentacji pomiędzy inspektorami pracy, a organami ścigania. Inne problemy związane z badaniem wypadków wskazali także inspektorzy pracy z sekcji wypadkowej oraz poszczególni funkcjonariusze Policji. Na zakończenie spotkania przedstawiciele poszczególnych jednostek Policji zgłosili zainteresowanie zorganizowania kolejnych, dodatkowych narad w zakresie badania przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy. GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Wypadki