
Handel ludźmi to globalne przestępstwo, polegające na zniewoleniu i wykorzystaniu osób, często nawet za ich zgodą. Zjawisko to bywa określane jako współczesne niewolnictwo. Polska jest krajem pochodzenia, tranzytu i docelowym dla ofiar tego procederu.
Polacy najczęściej padają ofiarą handlu ludźmi za granicą – szczególnie mężczyźni, wykorzystywani do pracy przymusowej na budowach i w rolnictwie. Spotyka się też przypadki zmuszania do żebractwa, kradzieży czy wyłudzania świadczeń.
W Polsce werbuje się osoby do pracy za granicą, ale dochodzi również do wykorzystywania Polaków i cudzoziemców na miejscu. Ofiary pochodzą głównie z Rumunii, Bułgarii, Ukrainy, a także z Wietnamu, Filipin i Sri Lanki. Są zmuszane do pracy, prostytucji, żebractwa, a czasem także do przestępstw lub niewolnictwa domowego.
Zagrożenie dotyczy każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania czy statusu materialnego.
W ramach działań prewencyjnych powstała mobilna wystawa przygotowana przez Departament Analiz i Polityki Migracyjnej MSWiA. Składa się z sześciu plansz zawierających informacje o handlu ludźmi, możliwościach uzyskania pomocy i numery alarmowe. Zdjęcia na wystawie pochodzą z działań operacyjnych służb. W naszym Inspektoracie Pracy wystawę można oglądać do końca lipca- parter, wejście B.