15 maja 2024 r. w Hotelu Arche w Warszawie, w ramach obchodów jubileuszu 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy, odbyła się Konferencja „Interwencja behawioralna jako nowoczesna metoda zarządzania bezpieczeństwem i zdrowiem w pracy”. Konferencję wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Warszawie organizował Uniwersytet Łódzki oraz Fundacja Kultury Bezpieczeństwa. Partnerami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Rozwoju Kadr, Tygodnik Solidarność oraz Dziennik Gazeta Prawna. Wydarzenia związane z jubileuszowymi obchodami odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy.
Po powitaniu gości, uroczystego otwarcia Konferencji dokonał Jarosław Leśniewski, Zastępca Głównego Inspektora Pracy. Inspektor odczytał list Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, Głównego Inspektora Pracy, skierowany do uczestników Konferencji. W swoim liście Główny Inspektor Pracy odniósł się do hasła przewodniego Jubileuszu „Nowoczesny wymiar ochrony pracy” i zaznaczył, że „Mamy świadomość wyzwań, jakie stoją przed nami wszystkimi – tego, że ochrona praw pracowniczych w dobie globalizacji wymaga ciągłego monitorowania i adaptacji do zmieniających się warunków. Zapewnienie godnych i bezpiecznych warunków pracy jest jednym z podstawowych założeń polityki społeczno-gospodarczej każdego demokratycznego państwa. Przekłada się ono zarówno na odpowiednią jakość pracy, ale także na jakość życia pozazawodowego oraz ogólny dobrostan naszego i kolejnych pokoleń”.
Po otwarciu Konferencji Andrzej Cegła, Okręgowy Inspektor Pracy w Warszawie zaprosił uczestników do wysłuchania wystąpień prelegentów. W Bloku I Konferencji umówiono m.in. znaczenie czynnika ludzkiego w wypadkach przy pracy, przybliżono podstawy programu Behavior Based Safety, a także poruszono tematy dotyczące interwencji behawioralnej i budowania współodpowiedzialności w kreowaniu bezpiecznych postaw i zachowań.
Blok II Konferencji stanowił panel dyskusyjny prowadzony przez dr Martę Znajmiecką z Uniwersytetu Łódzkiego oraz przez inspektora pracy OIP Warszawa, Pawła Rozowskiego. Udział w panelu wzięli przedstawiciele pracodawców – laureatów konkursu „Pracodawca organizator pracy bezpiecznej”. Były to osoby reprezentujące firmy: „BYŚ” Wojciech Byśkiniewicz, Carlsberg Supply Company Polska S.A. Oddział Browar Kasztelan w Sierpcu; Cola-Cola Sp. z o.o. oraz NEVEON Poland Sp. z o.o. Pracodawcy mieli okazję podzielić się ze zgromadzonymi swoimi doświadczeniami, a także przedyskutować m.in. proces wprowadzania w organizacji programu BBS.
W Konferencji uczestniczyło około 100 osób. Byli to przedstawiciele instytucji współpracujących z OIP Warszawa, m.in. z ZUS, CIOP, UDT, Policji, a także związków zawodowych oraz stowarzyszeń BHP. Liczną grupę stanowili pracownicy służby BHP, reprezentujący pracodawców z województwa mazowieckiego. Jednocześnie w serwisie YouTube prowadzona była relacja on-line z wydarzenia.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia - https://www.youtube.com/watch?v=scODPBbYbis